top of page

Už ho nechci, co s tím? Coverupy a tak dál...

V současné době se čím dál víc setkávám s poptávkou nebo dokonce prosbou o předělání starého tetování. Je to celkem očekávaný fenomén. Vedle současných tetování nevypadají ta 15 let stará tak zajímavě a #in jako dřív. Často jsou rozpitá, vybledlá nebo prostě neosobní. Není se tedy čemu divit, že už se s nimi nechceme tak chlubit jako dřív a rádi bychom je vyměnili za aktuálnější tvorbu.

Nejedná se ale jen o prosby o předělání takto starých tetování. Někdy nám nesedne ani to nové a celkem záhy svou volbu přehodnocujeme a rádi bychom nějaké vylepšení. Mohou to být tetování kvalitně udělaná a krásná, bohužel ale z osobního hlediska nevhodně zvolená.

Ze své pozice tatéra se připravuji rostoucí poptávku po takové práci a proto mě napadlo ti tady sepsat tipy, jak je možné k takovým problémům přistupovat.

Nejprve je třeba si ujasnit, co se starým tetováním máš za úmysl. Chceš tetování doplnit a rozšířit? Chceš tetování úplně zrušit a vytvořit něco nového? To je třeba si ujasnit ještě před tím, než oslovíš vybraného tatéra/tatérku.

Chci tetování rozšířit

Toto je učitě nejjednodušší cesta, jak své tetování pozvednout a vylepšit #nextlevel Když se pro to rozhodneš, je vhodné oslovit tatéra, který ti vytvořil původní malůvku. Pokud však z jakéhokoli důvodu chceš požádat někoho jiného, měj na paměti, že ne každý tatér je ochotný provádět úpravy cizí práce.

Doplnění okolí u původní želvy od jiného autora -->


Chci, aby to zmizelo

Pokud je tvé tetování na nevhodném místě nebo se chceš vyhnout většímu a tmavšímu překrývání, je tu pro tebe laser. Někdy ti tatér může doporučit částečné zesvětlení před tetováním coveru a nebo se možná rozhodneš pro úplné odstranění. Stejně jako na tetování ani na laseru se nevyplatí šetřit. Chceš-li mít svou kůži v bezpečí, informuj se o laseru u odborníků. Dle mého názoru je nejlepší volbou odborný lékařský personál. Existují místa, odkud můžeš odejít s popálenou kůží a tetováním, které nezmizelo…to za tu bolest určitě nestojí #besmart

Chci to překrýt

Tato možnost je asi nejvíc #tricky neboli záludná. Počítej s tím, že:

Tetování bude větší než to původní

Černou překryje jen černá nebo jiná tmavá barva (ano, tetuje se i bílou přes černou, to ale většinou není úplné řešení)

Ne každý motiv je na cover vhodný

Budeš muset dát tatérovi víc volnosti než obvykle

Překrytí černého ornamentu uprostřed zad -->


Pokud máš malé nebo vybledlé tetování (nebo obojí), bude překrytí relativně snadné. I tak ale z 5 centimetrového nápisu může rázem být 15 centimetrové tetování. Pokud je tetování tmavé nebo větší, nebude proces tak snadný a musíš počítat s opravdu velkým coverem.

Dalo by se říct, že čím větší původní motiv, tím větší cover. Vždy vzniká tmavé místo, které je potřeba „rozehnat“ do prostoru. Samozřejmě jsou ale řešení různá případ od případu.

S výběrem vhodného motivu ti pomůže tvůj tatér. Opět ovšem počítej s tím, že ne každý do překrývání tetování půjde.

Překrytí velkých motivů černou plochou nebo geometrií.

Oba rukávy budou postupně dotvořené po celé ploše paží.


Chci černotu!

Specifickou kategorií je #blackout. Tento styl tetování je na vzestupu a věřím, že bude čím dál oblíbenější. Někteří se totiž černé vůbec nebojí. Osobně si myslím, že černé plochy jsou návratem k čistotě vyjádření a čistotě těla. Často se černou plochou řeší například celé rukávy. Překrytí tetování na celé paži totiž lze jen s těží vyřešit jinak. Pro někoho je to možná vizuál extrémní, pro jiného naopak čistý a klidný.

Pokud tě černá láká, nemusíš, samozřejmě, začerňovat celou paži nebo nohu. Černé plochy se dají kombinovat s dalšími motivy nebo skládat do geometrických obrazců.Překrytí více tetování černou plochou a abstrakcí -->


Chci vrstvit

Pro vizuální fajnšmekry je tu ještě kategorie vrstvení. Tento přístup nechává původní tetování více či méně viditelná a vrství na ně další motivy. Vznikají tak naprosto originální kompozice, které na těle opravdu nebude mít nikdo jiný než ty. Unikátnost takových děl je pro mě fascinující a rozhodně jsem zastáncem takto osobitého vyjádření.

Původní tetování na prstech a hřbetu ruky jsou částečně přiznaná a částečně překrytá. -->


Setkala jsem se i s tím, že někdo chtěl překrývat už překrývané. To je jen ukazatel toho, jak důležité je zvážit, co se starým tetováním dělat. Pokud ti několik tatérů řekne, že do coveru nepůjde kvůli jeho komplikovanosti, netlač na to. Možná je to opravdu oříšek a bude pro tebe elegantním řešením laser nebo blackout.

Snad se mi podařilo ti svět úprav a překrývání tetování trochu přiblížit a třeba máš teď nad čím přemýšlet :)

Tak zase za měsíc!

P.

217 zobrazení

Související příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page