top of page

Péče je základ aneb pojď hezké kérce naproti!Ať už jdeš na první nebo padesáté tetování, ať jdeš k začátečníkovi nebo zkušenému umělci, tahle část je opravdu jen na tobě- péče. #peceotetování

Když to odflákneš, může se klidně stát, že i nejúžasněji odvedená práce tatéra přijde vniveč a barva sem tam vypadá, sem tam se kůže příliš zjizví a výsledek nebude čistý.

Hojení tetování je no joke, a pokud sis už někdy odnesl/a větší kousek, možná víš, jak nepříjemný proces to může být. Nejdřív to bolí, pak z toho něco teče, pořád to pobolívá a když už máš pocit, že dobrý, začneš se loupat a svědí to jak ďas! A tak to má být. Vrchní vrstva kůže se sloupne a z nejhoršího jsi venku.

Samozřejmě jsou tetování (například hodně malá nebo jemná), o kterých v podstatě hned nevíš. Proces hojení je ale stejný.

Podrobněji se na to, co kůže během hojení dělá, podíváme jindy. Teď k tomu, co můžeš ty udělat pro to, aby vše bylo v pořádku.


Nejprve chytře plánuj. #planningisthekey Pokud si rád/a užíváš léto se vším všudy, nech tetování na jiný čas v roce. Nebudeš se totiž moct koupat ani opalovat.

Pokud naopak víš, že v zimě pojedeš na týden lyžovat, určitě neplánuj tetování ani před lyžovačkou. Být celé dny neprodyšně oblečený/á a potit se neudělá čerstvému tetování dobře. Prostě #besmart


Takže, naplánováno, tetování hotové a co teď.

V první řadě ti dá pokyny tvůj tatér. Budu teď předpokládat (a doufat), že jsi nešel/nešla k někomu, kdo ti doporučí vlhčené ubrousky, alpu nebo indulonu. Prosím, vybírej tatéra chytře!

Podle toho, jestli máš na kůži například jen linky nebo velké plochy, bude se péče lišit.

V základu se můžeš držet těchto bodů:


* Na čerstvé tetování dostaneš folii


Někdy se folie může nechat několik dní, jindy se sundavá druhý den. Někdy dokonce dostaneš klasickou potravinářskou folii. Všechny možnosti jsou v pohodě, tento krok ti vysvětlí tatér podle použitého materiálu.


* Po sejmutí folie tetování umyj pod tekoucí vodou nejlépe antibakteriálním mýdlem. Jemně vysuš čistým ručníkem a nechej 10-15 minut uschnout.

* Namaž hojivým krémem na tetování


Krémů na tetování je už na trhu celá řada. Někdy tatér nabízí péči ve studiu a jindy je to na tobě. Určitě se ale s tatérem poraď, abys nepoužíval/a něco vyloženě nevhodného.


* S krémem to nepřeháněj. Stačí jen tolik, aby nezůstával na kůži mastný film. Pokožka potřebuje dýchat.

* První týden namaž 2x - 3x denně. Potom ještě alespoň týden stačí jednou denně.

* Oblékej čistě vyprané oblečení.

Tetování chce dýchat a být v čistotě. Čerstvé tetování může vylučovat tkáňový mok. Pokud se ti kvůli tomu přilepí k oblečení, nestrhávej ho! Namoč místo do vody a opatrně odstraň.


*Stroupky a šupinky, které se po pár dnech začnou tvořit, nikdy nestrhávej.

Mohl/a bys způsobit hlubší ranku a vytrhnout tak i inkoust a vytvořit jizvu.


* Alespoň 2 týdny se nekoupej v bazénech a koupalištích. Doma dej přednost sprchování před vanou.

* Měsíc se neopaluj na slunci ani v soláriu.

O péči v letních měsících si řekneme zase jindy.


Doufám, že se mi podařilo shrnout vše, co jsi potřeboval/a vědět. V dalších příspěvcích se můžeš těšit na více témat ze světa tetování jak z pohledu tatéra tak klienta.


Tak zase příště

P.


169 zobrazení
bottom of page